EFF TARİHÇE


 Eskişehir Uluslararası Film Festivali ilk kez 1998 yılı baharında, “Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri” adı altında, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülseren Yücel öncülüğünde; aralarında Yunanistan ve Slovenya’dan gelen film yönetmenlerinin de olduğu konukları ve sekiz uzun, üç kısa metraj filmden oluşan programı ile gerçekleşti. Doç. Dr. Serhat Serter ve Dr. Öğr. Üyesi Yaprak İşçibaşı ile birlikte Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin de katkılarıyla gerçekleşen Sinema Günleri; klasik başyapıtları, dünya festivallerinin ödüllü filmlerini, bağımsız filmleri ve yeni yönetmenleri kentle buluşturdu.

 9 yıl sonra 2007 yılında, o zamana kadar büyük yol kat etmiş olan Sinema Günleri, “Eskişehir Uluslararası Film Festivali” adını aldı. Festival, kentteki sinema salonlarına yayıldı. Türkiye’de sinema kültürünün gelişmesine, sinemanın düşünsel boyutunun zenginleşmesine katkıda bulunmak amacıyla, festivalde ilk kez bir yarışma açıldı. Yarışma kapsamında “En İyi Sinema Kitabı”, “En İyi Sinema Makalesi” ve “Televizyonda En İyi Sinema Programı” ödülleri verildi. İlk yıldan itibaren verilen ve ilki İstanbul Kültür Sanat Vakfı başkanı Şakir Eczacıbaşı’na takdim edilen “Onur Ödülü”nün yanı sıra daha çok kameranın arkasında görev yapmış olan sinema emekçilerine “Sinemaya Emek Ödülü” verilmeye başlandı.  

 20 yıllık katkısıyla kentin belleğinde önemli bir yer bırakan Eskişehir Uluslararası Film Festivali; Anadolu Üniversitesi bünyesindeki Sinema Anadoluyla, anımsamamızın hafızamızda güzel hatıraları açığa çıkardığı Kılıçoğlu Sinemasıyla ve kentteki gösterimlere katkı sunan Cinemaximum ve CinemaPink ile tüm sinemaseverlere ulaşmaya hedefledi. “Askıda Bilet” uygulamasıyla takvimlerde beklenir hale geldi.  

 “Sinema Tarihinin Unutulmazları”, “Dünya Sinemasının Genç Yıldızları”, “Dünya Festivallerinden”, “Anısına”, “Gece Yarısı Sineması”, “Serbest Bölge”, “Hayatımız Belgesel”, “Konuk Ülke ve Sineması”, “Türk Sineması”, “Canlandırma Sineması”, “Kısa Filmler”, “Engelli Farkındalık” gibi bölümlerle, kentin sinema seyircisine yüzlerce film sunuldu, atölyeler, paneller, seminerler ve sinema dersleriyle festival süresince konuklar ağırlandı.  

 ABD, Florida State Üniversitesi, Sinema Televizyon ve Kayıt Sanatları Fakültesi; Çek Cumhuriyeti, Prag Gösteri Sanatları Akademisi Film ve Televizyon Fakültesi (FAMU); Norveç Volda Üniversitesi Canlandırma Bölümü, ABD Colorado Üniversitesi Gazetecilik ve Kitle İletişim Okulu festivalin konukları oldu. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin 20 yıl boyunca ağırladığı konuklar arasında; Gerard Courant, Nachiketas Wignesan, Martin Cihak, Harald Siepermann, Rada Sesic, Paul Bush, Marcel When, Tom Shepard, Henk Penninga, Zam Salim, Jean-Noel Christiani, Meg Moritz, Christopher Nilsen, Tevfik Başer, Handan İpekçi, Ethem Özgüven, Işıl Özgentürk, Özay Fecht, John Cunningham, Fran Borgia, Cecelia Condit, Petra Holzer, Yavuz Turgul, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim, Reis Çelik, Leyla Özalp, Kerem Kurdoğlu, Naz Erayda, Yavuz Özkan, Ahmet Uluçay, Fehmi Yaşar, Pelin Esmer, Natali Yeres, Enis Rıza, Hilmi Etikan, Erden Kıral, Urszula Antoniak, Oscar Redding, Serdar Öngören, Ioannis Economides, İsmail Canlısoy, Mehmet Esen, Michele Driguez, Federico Capra,Levent Semerci, Ediz Hun, Selma Güneri, Safa Önal, Cahit Berkay, Raşit Çelikezer, Firuz Aslan, Nergis Öztürk, Meral Uslu, Christian Schwochow gibi isimler sayılabilir.    

  Bu 20 yıl boyunca; Şakir Eczacıbaşı, Göksel Ersoy, Atıf Yılmaz, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Ömer Kavur, Türkan Şoray, Atilla Dorsay, Şener Şen, Yavuz Turgul, Filiz Akın, Tuncel Kurtiz, Halit Refiğ, Selda Alkor, Müjde Ar, Kadir İnanır, Hale Soygazi, Tarık Akan, Ekrem Bora, Nebahat Çehre, Cüneyt Arkın, Zuhal Olcay, Türker İnanoğlu, Gülşen Bubikoğlu, Ediz Hun, Selma Güneri, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Kemal Sunal, Perihan Savaş, Meral Orhonsay, Halil Ergün, Yılmaz Güney, Şerif Sezer, İzzet Günay ve Lale Belkıs’a, Sinema Onur Ödülü verildi. Agah Özgüç, Hülya Uçansu, Arif Keskiner, Necip Sarıcı, Hilmi Etikan, Sadi Çilingir, Muzaffer Hiçdurmaz, Mithat Alam, Safa Önal, Cahit Berkay, Başak Emre, Ahmet Boyacıoğlu, Prof. Sami Şekeroğlu, Jeyan Aryal Tözüm, Güngör Özsoy, Sevin Okyay, Erdoğan Çakıcı, Ethem Arda, Parla Şenol, Yiannis Zachopoulos, Tomris Giritlioğlu ve Zeki Baksı, Sinema Emek Ödülü’nün sahibi oldu. Altyazı Dergisi, Başka Sinema ve Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Sinema Kültürüne Katkı Ödülü’nün sahibi olurken, Esme Madra, Özgür Emre Yıldırım, Ecem Uzun ve Haydar Şişman, Yılın Performansı Ödülü’nü kazandı.

 Eskişehir Uluslararası Film Festivali; “Onur Ödülü”, “Sinemaya Emek Ödülü”, “Sinema Kültürüne Katkı Ödülü” ve 2016 yılından itibaren de “Yılın Performansı Ödülü” ile bu büyülü fenere verilen emeğe şükranlarını sundu, sunmaya da devam ediyor.    

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR