ONUR ÖDÜLLERİ

Yol / The Way

Yönetmen / Director: Şerif Gören, Yılmaz Güney

Senaryo / Screenplay: Yılmaz Güney

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Erdoğan Engin

Kurgu / Editing: Hélène Arnal, Yılmaz Güney, Elisabeth Waelchli

Müzik / Music: Zülfü Livaneli

Oyuncular / Cast: Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Meral Orhonsay

Yapımcı / Producer: Edi Hubschmid, K.L. Puldi

Ödüller / Awards: FIPRESCI Ödülü: En İyi Yönetmen, 35. Cannes Film Festivali: Altın Palmiye, 1983 Fransız Eleştirmenleri Ödülü: En İyi Yabancı Film

 

114’, DCP*, Renkli, Türkiye/İsviçre/Fransa, 1982 


FİLMİN KONUSU/ SYNOPSIS

 

Film, sıkıyönetim sırasında İmralı Yarı Açık Cezaevi’nden bayram iznine çıkan beş mahkûmun yolda yaşadıkları zorlukları anlatır. Her mahkûmun eve dönüş yolculuğu ayrı bir dramı anlatır. İç içe geçen öyküler; töre, otorite, erkeklik ve iktidar gibi kavramların Anadolu insanında açtığı yaraları, toplumsal olayları da eleştirerek gerçekçi bir şekilde ortaya koyar. Yılmaz Güney’in cezaevindeyken yazdığı, Şerif Gören’in çektiği film, 35. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü almıştır.

 

YÖNETMENLER/ DIRECTORS

 

Yılmaz Güney  (1937-1984)

Şerif Gören

1944 yılında İskeçe'de dünyaya gelen Şerif Gören, Erman film stüdyosunda kurgucu olarak çalıştı. Yılmaz Güney'in asistanlığını yaptı. 1974'te onun yarım bıraktığı Endişe (1974)filmini tamamlayarak yönetmenliğe başladı. Film, 12. Antalya Film Festivali'nde Şerif Gören’e En İyi Yönetmen; Yılmaz Güney'e de En İyi Senaryo Ödülü’nü getirdi. Gören, Köprü (1975), Deprem (1976), Almanya Acı Vatan (1979), Tomruk (1982), Yılanların Öcü (1985) gibi önemli filmlere imza attı. Yılmaz Güney cezaevindeyken Yol’u (1982), Güney’in yönlendirmeleriyle çekti. 1993’te çektiği Amerikalı’dan sonra film çekmeyeceğini açıkladı. Daha sonra Serseri Åşıklar, Kırık Ayna ve Ah İstanbul adlı dizileri yönetti.

18. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR