ONUR ÖDÜLLERİ

Itır Esen

  Yeşilçam’ın güzel gözlü, hüzünlü bakışlı, masum kızı Itır Esen’in sinema yolculuğu; fotomodellik yaptığı dönemde bir fotoğrafının, Milliyet Gazetesi ekinin kapağında yer almasıyla başlar. Fotoğraf, o günlerde Aşkı Memnu dizisinin çekimlerine başlamak üzere olan ve dizi için yeni yüzler arayan Halit Refiğ’in dikkatini çeker. Öyle ki, Halit Refiğ Itır Esen’i gördüğü anda Nihal karakteri için aradığı oyuncuyu bulduğunu anlar ve kısa süre içerisinde onu dizi ekibine dahil eder.

  1975 yılında başlayıp altı bölüm süren Aşkı Memnu, Itır Esen’in tüm Türkiye tarafından tanınmasını sağlar. Aşkı Memnu’dan sonra teklifler peş peşe gelmeye devam eder. 1975-1978 yılları arasında Bizim Aile (1975), Gülen Gözler (1977), Aile Şerefi (1976), Cennetin Çocukları (1977) dahil toplam sekiz filmde oynar. Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Halit Akçatepe gibi birçok büyük oyuncu ile çalıştığı bu filmler; kariyeri için hem bir nevi okul hem de önemli bir basamak olur.

  70li yıllarda Türk Sineması’nda başlayan seks filmleri furyası ile oyunculuğa ara verir ve tam yirmi üç sene kabuğuna çekilir. 2001 yılında Türkan Derya ve Aydın Bulut’un yönetmenliğinde çekilen Yeditepe İstanbul dizisi ile halen sürdürmekte olduğu oyunculuk kariyerine geri döner. O günden günümüze dek oynadığı pek çok sinema filmi ve dizinin yanı sıra 2007 yılında Aşk Eski Bir Yalan isimli televizyon dizisinin senaristliğini de üstlenir.

  Velhasıl, oyunculuğa başladığı günden bugüne değin içinde bulunduğu tüm projelerle Itır Esen, Türk Sineması’nın en güzel ve en hüzünlü bakan kadınlarından biri olarak izleyicilerin zihnine kazınmıştır. Yetmişli yıllarda diğer oyunculara göre çok daha az filmde oyunculuk yapmasına rağmen, bugün herkesçe tanınması ve bu denli sevilmesi de başarısının en önemli kanıtıdır.

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR