HABERLER

11,09,2018

KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ YARIŞMASI

 

 

 

20. ESKİŞEHİR ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

 (2018)

 

 

EFF KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ NEDİR?

Eskişehir Uluslararası Film Festivali (EFF) tarafından bu yıl ilk kez sağlanacak olan Kısa Film Yapım Desteği, Türkiye’de sinema-televizyon eğitimi almakta olan lisans öğrencilerinin, yapım aşamasında olan kısa filmlerine jüri kararı ile maddi destek sağlayan bir fondur. (Lisansütü öğrencilerine açık değildir.)

AMAÇ

Yapım aşamasındaki projelere destek olarak kısa filme katkı sağlamaktır. Bu destek başvuru yapan projeler arasından seçilecek üç projenin her birine 3000’er TLmaddi destek ile sınırlıdır. Yarışma jürisi tarafından seçilen proje, filmin çekilmesi koşulu ile ödüllendirilecektir.

GENEL HÜKÜMLER

1-) Kısa Film Yapım Desteği’ne katılan tüm proje sahipleri bu şartnamede yer alan hususları kabul etmiş sayılırlar.

2-) Bu şartname belirlenmeyen diğer hususlarda karar yetkisi ve değişiklik hakkı Eskişehir Uluslararası Film Festivali (EFF) yönetimine aittir.

3-) Bu yönetmelik Festival Yönetimi’nin onayıyla 1 Eylül 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

BAŞVURU KOŞULLARI

1-) EFF Kısa Film Yapım Desteği Yarışmasına başvurular sadece süresi 20 dakikadan uzun olmayan yalnızca kurmaca türündeki film projelerine açıktır.  Süresi 20 dakikayı aşan ve/veya başka bir tür veya teknik (animasyon-deneysel-belgesel vb.) kabul edilmeyecektir.

2-) Tüm yönetmen ve yapımcı adayları 2018 EFF Kısa Film Yapım Desteği Yarışmasına yalnızca bir proje ile katılım gösterebilir.

3-) EFF Kısa Film Yapım Desteği Yarışmasına başvuran kısa film projelerinin çekim aşamasına geçmemiş olması gerekmektedir. Senaryoların yapım açısından çekilebilir özelliklere sahip olması gerekir.

4-)   EFF kısa film yapım desteği başvuruları yalnızca resmi internet adresinde yer alan ilgili kişiye yapılacak posta yoluyla, kargo ücreti başvuru sahibine ait olmak üzere proje dosyasının eksiksiz olarak gönderilmesi ile gerçekleştirilir.

5-) EFF kapsamında düzenlenen Kısa Film Yapım Desteği’ne başvuran projeler arasından finale kalan 10 senaryo önseçici kurul tarafından belirlenir. Jüri tarafından seçilen üç projeye yapım destek ödülü verilir.

6-) Başvuru dosyası içinde başvuru formu (*Ek 1) ve diğer gerekli belgeler (*Ek 2) yer almalıdır.

7-) Son başvuru tarihi 15 Ekim 2018 tir. Bu tarihten sonra ulaşan projeler (postadaki gecikmeler dahil) değerlendirmeye alınmayacaktır.

8-)Yarışma sonuçları, 16 Kasım 2018 tarihinde 20. Eskişehir Uluslararası Film             Festivali açılış töreninde açıklanacaktır.

9-) Festival kapsamında ödül kazanarak projelerine destek almaya hak kazananlar, filmlerini 30 Mayıs 2019 tarihine kadar EFF yürütme kurulu adına Öğr. Gör. Meltem Cemiloğlu Altunay’a teslim etmekle yükümlüdürler. Filmlerini o tarihe kadar teslim etmeyen proje sahipleri, EFF’ne 3000 TL ve bu ödülün yasal faizini ödemekle yükümlüdür.

10-) Festival kapsamında ödül kazanarak projelerine destek almaya hak kazananlara para ödülünün ilk bölümü olan 2000 TL 30 Kasım 2018’e kadar, kalan 1000 TL ise ara rapor onaylandıktan sonra 31Mart 2019 tarihine kadar verilecektir.

11-) Festival kapsamında ödül kazanan proje sahipleri “EFF Kısa Film Yapım Desteği” platform yöneticilerine projenin son durumuna dair 15 Mart 2019 tarihine kadar ara raporu yollamak zorundadır. (*Ek 3)
 Ara raporu onaylanmayan veya eksik olan projeye, kalan destek (1000 TL) verilmeyecek ve o ana kadar verilen destek (2000 TL) yasal faizi ile geri alınacaktır.

12-) Başvurular; EFF KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ YARIŞMASI / Öğr. Gör.      Meltem Cemiloğlu Altunay / Anadolu Üniversitesi / İletişim Bilimleri Fakültesi /    Tepebaşı / 29470/ Eskişehir adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile         gönderilmelidir. E-maille yapılan başvurular, postadaki gecikmeler ve alıcı             ödemeli yapılan gönderiler kabul edilmeyecektir.

13-) Başvuru sırasında yazılı tüm bilgilerin doğruluğu, proje sahibinin sorumluluğundadır. Bilgilerin doğruluğu konusunda ortaya çıkan/çıkabilecek olan hukuksal sorumluluk proje sahibine aittir. Bu konuda EFF’nin sorumluluğu yoktur.

14-) Projenin sahibi(yönetmen), tamamladığı filminin ilk gösterimini 2019 EFF kapsamında yapmakla yükümlüdür.

15-) EFF Kısa Film Yapım Desteği Ödülü’nü almaya hak kazanan projelerin yapımcıları, filmlerinin açılış ve kapanış jeneriklerinde, yayınladıkları basın bültenlerinde, gazete ilanlarında ve filmle ilgili her türlü tanıtım materyalinde aldıkları ödülü EFF logosuyla birlikte belirtmekle yükümlüdür.

16-) Projenin tamamlanmasından önce veya sonra proje hakkında yazılı/basılı haber materyali çıkması durumunda projenin adında bir değişiklik yapılamayacaktır.

17-)
EFF’den ödülle ayrılan projeler katıldıkları festival ve aldıkları ödülleri EFF’ne bildirmekle yükümlüdürler.

18-) Eskişehir Uluslararası Film Festivali’ne başvuran katılımcılar bu şartname maddelerini kabul etmiş sayılır.

 

            Jüri Üyeleri:

            Başkan: Derviş Zaim

            Yönetmen

 

            Prof. Dr. Gülseren Yücel

            Eskişehir Uluslararası Film Festivali Onursal Başkanı ve

            Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi

 

            Serpil Altın

            Yapımcı/Yönetmen

 

           

EK-1

Başvuru formu.

EK-2

Başvuru Esnasında İstenen Belgeler:

 1. Sinopsis
 2. Tretman
 3. Çekim Senaryosu
 4. Ayrıntılı Bütçe
 5. Yapım / Finans Planı (Toplam bütçeyi nasıl oluşturacağına dair planlama)
 6. Yönetmen Görüşü
 7. Senarist yazar ya da yazarlarından alınmış eser sahipliğine ilişkin beyan ve taahhütname ya da eser uyarlama ise kaynak sahibinden izin belgesi.
 8. Başvuru sahibiyle ilgili olarak Sinema ve Televizyon Lisans öğrenci olduğuna dair belge.
 9. Fotoğraflı özgeçmiş
 10. Storyboard, fotoboard ya da moodbook. (Varsa, zorunlu değildir.)

EK-3

ARA RAPOR

Ödül kazanan projelerden istenecek raporlarda filmin üretilmesiyle ilgili gelinen aşağıda yer alan maddeler yer almalıdır.  

 1. Senaryoda herhangi bir revize yapıldı mı? Evet ise senaryonun son versiyonu iletilmelidir.
 2. Çekim mekanları bulundu mu? Evet ise mekan fotoğrafları ve adresleri nelerdir? Mekanlarla sözleşme yapıldı ise ekte yollanmalıdır.
 3. Filmin oyuncu bilgileri kimlerdir? Fotoğraflı olarak karakter isimleriyle gönderilmelidir. Sözleşme yapıldıysa sözleşmeler iletilmelidir.
 4. Film için ekip çalışması yapıldı mı? Ekipteki kişilerin isimleri ve görev dağılımı nelerdir?
 5. Proje takviminin son hali nedir? Kurgu ne zaman yapılacak ve bitecek?
 6. Müzik kullanımı var ise müzisyen ile anlaşıldı mı? Hazır müzik kullanıcaksa telifi alındı mı? Sözleşme bilgileri nedir?
 7. Çekimden kurgulanmış 1 dakikalık görüntü gönderilmesi zorunludur.
 8. Çekimlerin gerçekleşmesi sırasında yönetmen ve yapımcının yaşadığı olumsuzluklar ve olumlu gelişmeler yönetmen ve yapımcı tarafından ayrı ayrı birer paragraf rapor olarak yazılmalıdır.

 

İletişim:

Öğr. Gör. Meltem Cemiloğlu Altunay

meltem.cemiloglu@gmail.com

 

 

 

 

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR