HABERLER

17.10.2018

ESKİŞEHİR ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NİN “SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİ BELLİ OLDU!

  20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin "Onur Ödülleri” bu yıl iki usta isme; oyuncu Itır Esen ile oyuncu Macit Koper’e takdim edilecek.  

  1975 yılından itibaren Yeşilçam’ın güzel gözlü, hüzünlü bakışlı, masum kızı olarak sinema yolculuğunu sürdüren Itır Esen, ilk olarak Aşkı Memnu dizisinin çekimlerine başlamak üzere olan ve dizi için yeni yüzler arayan Halit Refiğ’in dikkatini çeker. Halit Refiğ Itır Esen’i gördüğü anda Nihal karakteri için aradığı oyuncuyu bulduğunu anlar ve kısa süre içerisinde onu dizi ekibine dahil eder. 1975-1978 yılları arasında Bizim Aile (1975), Gülen Gözler (1977), Aile Şerefi (1976), Cennetin Çocukları (1977) dahil toplam sekiz filmde oynayan Esen, Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Halit Akçatepe gibi birçok büyük oyuncu ile çalışmıştır. Itır Esen, festivalin açılış töreninde verilecek onur ödülünün sahibi olacak.

  1983 yılına dek ilgilendiği ve çalıştığı asıl alan tiyatro iken Atıf Yılmaz ile tanışıklığı ile beyazperdeye adımını atan Macit Koper, sinemada hem oyuncu hem senarist olarak çalışır. “Sanatçı olmak, kendini ifade etmenin en etkili yollarından biri, belki de birincisidir.” diyen Macit Koper, festivalin açılış töreninde verilecek olan bir diğer onur ödülünün sahibi olacak.

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR