HABERLER

02.05.2016

Basın Bülteni

Eskişehir Film Festivali 18 Yaşında

 

Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali 6-14 Mayıs 2016 tarihlerinde 18. kez sinemaseverler ile buluşacak.

 

Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 6 Mayıs Cuma günü başlayacak. 18. Uluslararası Eskişehir Film Festivali bu yıl Onur ödülünü Yılmaz Güney ve Şerif Sezer’e veriyor. ‘Sinemaya Emek’ ödülünün bu yılki sahipleri Selanik Film Festivali ve Toronto Film Festivali danışma kurulu üyesi Yiannis Zachopoulos ve Parla Şenol. “Sinema Kültürüne Katkı Ödülü” ise festival filmlerine gösterdiği ilgi ve verdiği destek nedeniyle Başka Sinema’nın. Festivalin bir başka ilki olan “Yılın Performansı Ödülü” ise Esme Madra ve Özgür Emre Yıldırım’ın olacak. Bu yıl 18.’si düzenlenen “Uluslararası Eskişehir Film Festivali” Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın desteği ile Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim elemanlarının gönüllü çabalarıyla düzenleniyor.  

10-16 Mayıs 2016 Engelliler Haftası. 18. Uluslararası Eskişehir Film Festivali bu konuya dikkat çekmek için bu yıl festivale yeni bir bölüm ekliyor. İsmi "Engelli Farkındalık". Dolayısıyla festival, programında engelliler ile ilgili 2 belgesel filme de yer verdi. İlk film 90 dakikalık “800 km Engelli” isminde ve bedensel engelli iki kişinin motosiklet ile İstanbul’dan Bodrum’a yaptığı yolculuğu anlatıyor.  Diğer film ise “Disleksili Senaryom” isminde bir kısa film. Film, 14-17 yaşlarında 14 Disleksili çocuğun, 5 hafta boyunca kısa film öyküsü ve senaryosu nasıl yazılır hakkında aldıkları eğitim ve bu 5 hafta sonunda kendi kısa film öykülerini yazma süreçlerini anlatıyor.

Festival programında Türk Sineması 2015-2016, Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Dünya Festivallerinden, Canlandırma Filmleri, Gece Yarısı Sineması, Hayatımız Belgesel, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Anısına ve Kısa Filmler ve Engelli Farkındalık başlıklarında kısa ve uzun metrajlı filmler sinemaseverler ile buluşacak.

Festival Yönetmeni Yrd. Doç. Dr. S. Serhat Serter, Eskişehir’de her yıl Mayıs ayında film festivalinin zamanının geldiğini bilen ve merakla bekleyen bir kitle olduğunu, festival kapsamında uluslararası festivallerde öne çıkan birçok filmin izlenebileceğini dile getirdi. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra sinema sanatı alanındaki bilgi-düşünce ve deneyimlerin aktarılabileceği, tartışılabileceği ortamların, atölye çalışmalarının da bulunduğunu belirterek, on sekizinci yılı aşmanın bir festival için çok önemli olduğunu vurgulayan Serter “9 gün sürecek olan Eskişehir Film Festivali’nin arkasında festival ekibinin aylarını alan uzun bir çalışma dönemi var. Festival ekibi kimi profesör kimi doçent kimi asistan olan Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşuyor. Üniversitenin farklı fakültelerinden de destek alıyor. Öğrenciler ise gösterim sırasında gönüllü olarak çalışmaya başlıyorlar. Ancak bu yıl afiş için Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğrencileri Yrd. Doç. Dr. Ebru Baranseli moderatörlüğünde festival öncesi yaratıcılıklarını sergilediler. Bu yıl ki afiş Güzel Sanatlar Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Dilan Aydan Aydın’a ait. Festival ekibi üniversitedeki pek çok sorumluluklarının yanında festival organizasyonunu yaparken zamanlarını ve yaratıcılıklarını ortaya koyuyor” dedi. Serter, sadece Eskişehir’deki değil, Türkiye’nin her yerindeki öğrencileri ve sinemaseverleri de Eskişehir’e festivale ve festival etkinliklerine davet ettiğini de ifade etti.

18. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR