FESTİVAL HAKKINDA

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı

Anadolu Üniversitesi Rektörü

Türk yükseköğretiminin öncü okullarından, mezunuyla, öğrencisiyle, akademik ve idari personeliyle milletimizin geleceğine katkı sağlayan ve bu katkıyı arttırma azim ve gayreti içinde olan Anadolu Üniversitemizin bu yıl 60’ıncı yaşını kutluyoruz. Üniversiteler, Türk gençliğini hızla değişen dünyanın yeni koşullarında söz sahibi olacak bireyler olarak yetiştirmede en büyük görev ve sorumluluğu yüklenmiş kurumlardır. Gençlerimizi sadece bilgiyle donatmak yani öğretmek yeterli değildir. Onları aynı zamanda dürüst, vicdanlı, ahlaklı, ülkesini seven, milletine hizmet aşkıyla dolu bir şekilde eğitmemiz gereklidir.  

Türkiye, farklı kültürlerle zenginleşerek gelişmiş, insanlık tarihine damga vurmuş bir medeniyetin mirasçısıdır. Üniversiteler olarak kültürün ve sanatın her alanında birikimimize sahip çıkacak, değerlerimizi yaşatacak çalışmaları ön plana çıkarmalı ve desteklemeliyiz. Bu düşünceden hareketle, ülkemizin kültür birikimine katkıda bulunacak faaliyetlerin devamlılığını sağlamak için üniversitemizin bütün olanaklarını seferber ediyoruz.

Bu çabaların neticelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali bu yıl 20’nci kez siz değerli izleyicileri ile buluşuyor. Böylesi bir festivali 20 yıldır kesintisiz olarak gerçekleştirmek takdir edersiniz ki kolay değildir. Bu sebeple bizleri 20 yıldır sinema aracılığıyla bir araya getiren bu festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin öğretim elemanlarına, personeline ve öğrencilerine, değerli sanatçılarımıza, konuklarımıza, festivale katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, izleyicilerimize keyifli bir festival diliyorum.

Prof. Dr. Erhan Eroğlu

İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı

Merhaba,  

20. Uluslararası Eskişehir Film Festivaline hoş geldiniz. Üniversitemizin 60’ıncı, fakültemizin 40’ıncı, festivalimizin 20’nci yılında sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sizleri üniversitemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu öncelikle ifade etmek istiyorum.

Teknolojik ve bilimsel gelişmelerin izlenmesi, geleceğin şekillenmesinde etkin olacak bireyler yetiştirilmesi ve yaşam boyu öğrenmeye odaklanılarak tüm halkı eğitim sürecine dâhil etme, sanatsal ve kültürel faaliyetlere göstermiş olduğu ilgi ve desteği ile övünç duyduğumuz Üniversitemiz 60 yılın tecrübesi ve ilk günün heyecanı ile öğrenmeye, öğretmeye ve üretmeye devam ediyor. Bunun yanında ülkemizin iletişim alanında eğitim veren en köklü fakültelerinden biri olan İletişim Bilimleri Fakültesi de bu yıl 40’ıncı yaşını kutluyor. Kurulduğu ilk günden bu yana her türlü teknolojik yenilik ve iletişim alanındaki gelişmeleri sürekli takip eden ve bunu öğretim hayatına sokan fakültemiz Uluslararası Eskişehir Film Festivali gibi etkinliklerle bünyesindeki öğrencilerin sadece teorik olarak değil, alanlarıyla ilgili etkin bir sosyal ortamla da öğrenmelerine, iletişim kurmalarına ve kendilerini ifade etmelerine olanak sağlamaktadır.

Türkiye’de başka bir örneği bulunmayan Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nin 20’nci yaşını kutladığımız bu yıl da farklı ülkelerden pek çok farklı filme yer verdiğimiz seçkimizi siz değerli izleyicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Öğrencilerimizin sinema alanındaki bilgi ve birikimlerini geliştirecek atölyeler, çoğunun yönetmenliğini gençlerin ve öğrencilerin yapmış olduğu kısa filmler, Türk sinemasının önde gelen filmleri bu yıl da festivalimizde yer alacak. Bu yıla özel olarak “20 Yılın Unutulmazları” başlığı seyircimizle buluşacak.  Ayrıca müzikleri Senfoni Orkestramız tarafından seslendirilecek yönetmenliğini Charlie Chaplin’in yaptığı The Kid filminin gösterimi gerçekleştirilecek. Yine festivalimiz kapsamında “Sinema Kültürüne Katkı” ve “Kısa Film Yapım Desteği” ödüllerimiz sahiplerini bulacak. Ayrıca Oscar’ın ilk 20 yılında ödül almış filmlere ait afiş sergisi de fakültemizde festival süresince gezilebilecektir.

Festivalin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen başta Rektörümüz Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı olmak üzere destek veren tüm kişi ve kurumlara şükranlarımı sunuyorum. Bu festivalin hazırlanmasında büyük bir gayret ve özveri ile çalışan festival ekibindeki arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. 20’nci Uluslararası Eskişehir Film Festivali’ne katılarak bizleri yalnız bırakmayan sizlere de İletişim Bilimleri Fakültesi ve festival ekibi adına teşekkür ediyorum. İyi seyirler!

FESTİVAL EKİBİ

Festival Onursal Başkanı

Prof. Dr. Gülseren Yücel

Festival Başkanı

Prof. Dr. Erhan Eroğlu

Festival Yönetmeni

Doç. Dr. S. Serhat Serter

Festival Başkan Yardımcıları

Prof. Dr. N. Aysun Akıncı Yüksel Doç. Dr. S. Serhat Serter Dr. Öğr. Üyesi Yaprak İşçibaşı

Yürütme Kurulu

Prof. Dr. E. Nezih Orhon Doç. Dr. D. Alper Altunay Doç. Dr. Ufuk Küçükcan Dr. Öğr. Üyesi Canan Uluyağcı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Okumuş Dr. Öğr. Üyesi Nergiz Karadaş Arş. Gör. Dr. Emrah Gülmez Arş. Gör. Dr. G. Motif Atar Arş. Gör. Dr. İlker Kayabaş Arş. Gör. Dr. Onur Yumurtacı Arş. Gör. Dr. Züleyha Özbaş Anbarlı Öğr. Gör. Emin Paftalı Öğr. Gör. Erdem Gösterişli Öğr. Gör. Fatma Serdaroğlu Öğr. Gör. Hüseyin Altunlu Öğr. Gör. Meltem Cemiloğlu Öğr. Gör. Nebiye Ak Özaydemir Arş. Gör. Anıl Özcan Dinç Arş. Gör. Ayhan Şengöz Arş. Gör. Çağrı Yılmaz Arş. Gör. Duygu Tosunay Gencelli Arş. Gör. Emrah Cevher Arş. Gör. Gülçin Salman Arş. Gör. Hakan Aşkan Arş. Gör. Haşim Demirtaş Arş. Gör. İbrahim Zateri Arş. Gör. Nihan Şengöz Arş. Gör. Özgür Çalışkan Arş. Gör. Serdar Yıldız Arş. Gör. Sibel Turan Akan Arş. Gör. Vedat Mutlu Pınar Karhan Zafer Köroğlu

Festival Tanıtım Filmi

Yönetmen / Director: Öğr. Gör. Erdem Gösterişli Senaryo / Screenplay: Arş. Gör. Dr. Emrah Gülmez Görüntü Yönetmeni / Director of Photography: Levent Çelikkaya Oyuncular / Cast: Abdülkadir Tulun, Devrim Özder Akın, Ebru Eker

Çeviri

Arş. Gör. Dr. Onur Yumurtacı Öğr. Gör. Fatma Serdaroğlu Arş. Gör. Çağrı Yılmaz

Katalog Koordinasyon

Öğr. Gör. Emin Paftalı Arş. Gör. Duygu Tosunay Gencelli Arş. Gör. Nihan Şengöz

Katalog Yazarları

Arş. Gör. Dr. Onur Yumurtacı Arş. Gör. Dr. Züleyha Özbaş Anbarlı Öğr. Gör. Emin Paftalı Öğr. Gör. Fatma Serdaroğlu Arş. Gör. Çağrı Yılmaz Arş. Gör. Duygu Tosunay Gencelli Arş. Gör. Sibel Turan Akan Ege Ertan Emre Gencelli

Film Metinleri Yazım Düzeltme

Dr. Öğr. Üyesi Fatma Okumuş

Katalog Dizgi

Artnefer Reklam Ajansı

Katalog Tasarım

Artnefer Reklam Ajansı

Afiş Tasarım

Artnefer Reklam Ajansı

Mobil Uygulama Tasarım

Arş. Gör. Dr. İlker Kayabaş

Festival Web Sitesi

Artnefer Reklam Ajansı

Gümrük Film Takip

Muhsin Çakallı

Hukuk Danışmanı

Av. Dr. Barış Günaydın

Muhasebe

Sedat Güllük

Sinema Anadolu

Hayri Ergin Önder Cabi Tuncer Yeşildal

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR