FESTİVAL HAKKINDA

Naci Gündoğan

Rektör Prof. Dr.

Anadolu Üniversitesi olarak, bizim için her zaman ayrı ayrı birer değer olan, devam eden yaşamlarında da bu köklü ailenin bir mensubu olduğunu hatırlayarak gelene- ğimizi sürdüreceğini düşündüğümüz öğrencilerimizin her alanda birikim kazanmala- rını önemsiyor, ülkemizin kültür birikimine katkıda bulunacak faaliyetlerin devamlılığını sağlamak için bütün olanaklarımızı seferber ediyoruz. Bu gayretin neticelerinden biri olarak gördüğüm Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali yeniden izleyicisiyle buluşuyor.

Fikrî ve kültürel hayatımızı besleyen damarların önde gelenlerinden biri olarak nitele- yebileceğimiz sinema sanatı ortaya koyduğu nitelikli eserlerle dünyayı algılama biçimi- mizi şekillendirirken, hayatı ele alma, geleceği kurma noktasında da değerli bir ilham kaynağıdır. Film festivalleri bu güçlü sanat dalının kaliteli örneklerini, sinema tarihinin köşe taşlarını ve yıldızlarını bir araya getirirken sinemanın bir tutku olduğunu bizlere yeniden hatırlatan buluşma noktalarıdır. Sinemaseverler, sinema emekçileri ve filmler bu tutkulu yolculuğun uğrak noktası festivallerde bir araya gelir, hikâyelerini paylaşır ve seneye yeni hikâyelerle buluşmak üzere yolculuklarına devam eder. Bu yolculuğun önemli bir durağına ev sahipliği yaptığımız için ayrıca mutluyum.

On dokuzuncusu düzenlenen Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali, dokuz gün boyunca bizleri sinema aracılığıyla bir araya getiriyor. Heyecanla takip ettiğimiz bu festivale emeği geçenlere teşekkür ediyor, izleyicilerimize keyifli bir festival dönemi diliyorum. 

H. İbrahim Gürcan

İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Merhaba,

19. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’ne hoş geldiniz.
Yirminci yaşımıza bir yıl kala sizleri öncelikle kampüsümüzde ve sonrasında şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Üniversiteler bilim ve kültür ile insan arasında bir köprü, sanat da bu köprünün önemli yapı taşlarından biridir. Eskişehir Film Festivali, bir üniversite ve fakülte tarafından 19 yıldır kesintisiz düzenlenen ve uluslararası dü- zeyde dünyada örneğine nadir rastlanan bir festival olarak sinema sanatını üniversite ortamına taşımaktadır.

Evrensel bir görsel dil yaratan sinema, insanlar ve coğrafyalar arasındaki tüm sınırları kaldırmaktadır. Dünyanın bir ucunda çekilen bir film, başka bir ucunda farklı anlamlar yaratabilmekte ve sınır tanımadan coğrafyadan coğrafyaya sinema salonlarında farklı insanlarla buluşabilmektedir. Bu yıl da farklı ülkelerden birçok filme yer vererek festival seyircimizi farklı filmlerle, yönetmenlerle ve oyuncularla buluşturacağız. Öğrencilerimi- zin sinema alanındaki bilgi ve birikimlerini geliştirecek atölyeler, çoğunun yönetmenli- ğini gençlerin ve öğrencilerin yapmış olduğu kısa filmler, Türk sinemasının önde gelen filmleri bu yıl da festivalimizde yer alacak. Ayrıca bu yıl Engelli Farkındalık, Mor Perde, +60 Seansı başlıklarımız seyircimizle buluşacak ve uluslararası düzeyde İsrail’den Sapir Koleji Görsel ve İşitsel Sanatlar Okulu ile İskoçya’dan Edinburgh Üniversitesi Film Okulu konuk sinema okulları olarak ağırlanacaktır. Festivalimiz kapsamında sinema emekçisi Zeki Baksı’nın arşivinden oluşan Yeşilçam Film Afişleri Sergisi de fakültemizde festival süresince yer alacaktır.

Festivalimizin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’a, tüm destek veren kişi ve kurumlara teşekkür eder; İletişim Bilimleri Fakültesi ve özveriyle çalışan festival ekibimiz adına sinema dolu günler dilerim.

İyi seyirler! 

FESTİVAL EKİBİ

Festival Onursal Başkanı

Prof. Dr. Gülseren Yücel

Festival Başkanı

Prof. Dr. Halil İbrahim Gürcan

Festival Yönetmeni

Yard. Doç. Dr. S. Serhat Serter

Festival Başkan Yardımcıları

Doç. Dr. N. Aysun Akıncı Yüksel Yard. Doç. Dr. Yaprak İşçibaşı Yard. Doç. Dr. S. Serhat Serter

Yürütme Kurulu

Prof. Dr. E.Nezih Orhon Doç. Dr. D. Alper Altunay Doç. Dr. Hakan Savaş Doç. Dr. Haluk Birsen Doç. Dr. E. Gizem Uğurlu Doç. Dr. Funda Erzurum Doç. Dr. Özgül Birsen Yard. Doç. Dr. Canan Uluyağcı Yard. Doç. Dr. Ebru Baranseli Yard. Doç. Dr. Fatma Okumuş Yard. Doç. Dr. Ufuk Küçükcan Öğr. Gör. Erdem Çetintaş Öğr. Gör. M.Erdem Gösterişli Uzman Meltem Cemiloğlu Altunay Uzman Nebiye Ak Özaydemir Arş. Gör. Dr. G. Motif Atar Arş. Gör. Dr. Özlem Özgür Arş. Gör. Dr. Onur Yumurtacı Arş. Gör. Anıl Özcan Dinç Arş. Gör. Çağrı Yılmaz Arş. Gör. Duygu Tosunay Arş. Gör. Emin Paftalı Arş. Gör. Hakan Aşkan Arş. Gör. Haşim Demirtaş Arş. Gör. İlker Zor Arş. Gör. Nergiz Karadaş Arş. Gör. Nihan Şengöz Arş. Gör. Özgür Çalışkan Arş. Gör. Serdar Yıldız Arş. Gör. Vedat Mutlu Zafer Köroğlu

Sinema Anadolu

Hayri Ergin Önder Cabi Tuncer Yeşildağ

Katalog Koordinasyon

Arş. Gör. Emin Paftalı Arş. Gör. Duygu Tosunay

Katalog Metinler

Arş. Gör. Duygu Tosunay Arş. Gör. Emin Paftalı Arş. Gör. Nihan Şengöz Okutman Fatma Serdaroğlu Ege Ertan Emre Gencelli

Katalog Dizgi

Artnefer Reklam Ajansı

Katalog Tasarım

Artnefer Reklam Ajansı

Afiş Tasarım

Artnefer Reklam Ajansı

Festival Tanıtım Filmi

Yönetmen / Director : Onur Şentürk Görüntü Yönetmeni / Director of Photography: Orhan Yaşar Terlemez Ses - Müzik / Sound - Music: Doğukan Şahin Kamera Asistanları / Camera Assistants: Nevzat Altınışık, Yusuf Nacar

Gümrük Film Takip

Muhsin Çakallı

Festival Web Sitesi

Artnefer Reklam Ajansı

Muhasebe

Sedat Güllük Servet Esen

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR