ETKİNLİKLER

20. YIL PANELİ

NASIL GEÇTİ 20 YIL?

Yer : Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi- Midas Salon

Tarih : 19 Kasım 2018 Pazartesi

Saat : 14:00

PROF. DR. LALE KABADAYI

  Prof. Dr. Lale Kabadayı, mezuniyeti sonrası uzun süre alanda çalışmasının ardından, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olmuştur. 2004 yılında sinema ve toplumsal cinsiyet üzerine yazdığı tezi ile doktor unvanını almıştır. Aynı yıl Yardımcı Doçent, 2009 yılında Doçent, 2015 yılında Profesör olmuştur. Lale Kabadayı, halen, film eleştirisi, sinemada türler, film yapımı temel kavramları, sinemada felsefe derslerini vermekte ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü Sinema Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir. Prof. Dr. Lale Kabadayı’nın, film eleştirisi üzerine yazılmış kitabı, sinema ve iletişim üzerine yayınlanmış makaleleri, ulusal-uluslararası bildirileri ve kitap bölümleri ile çektiği kısa filmleri bulunmaktadır.

PROF. SENEM AYŞE DURUEL ERKILIÇ

  1971 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli reklam, dizi ve sinema filmlerinde görev almıştır. Yüksek lisansını Chapman University’de (CA, USA) Film School, Film & TV Production dalında, sanatta yeterliğini Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nde tamamlamıştır. 2008 yılında Doçent, 2013 yılında Profesör unvanı almıştır. Türk sineması, sinema-tarih ve bellek, sinema-toplum, sinema-mekân ilişkisi ve sinema dili alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Türk Sinemasında Tarih ve Bellek (2014) adlı kitabın yazarıdır. 2004’ten beri Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nde öğretim üyesidir.

DOÇ. DR. ALİ KARADOĞAN 

  Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo Televizyon Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktorasını yapmıştır. Halen, aynı üniversiteye bağlı İletişim Fakültesinde dersler vermektedir. Bir Sinemanın ve Sinemacının Serüveni: Halit Refiğ (2003) ve Bir Yüzün İki Hali: Tarık Akan (2005), Yoksul: Zeki Ökten  (2007) adlı üç derleme kitap hazırlamıştır. Çok Tuhaf Çok Tanıdık: Vesikalı Yarim Üzerine (2005) kitabının yazarlarından biridir. Film Çeviriyorum Abi: Şerif Gören Sinemasında Öykü, Söylem ve Tematik Yapı (2005), Sinemada Son Adam: Makinist-Ankara Sinemaları Tarihi (2008), Senaryo ve Anlatı: Senaryo Yazımı İçin Anahtar Kavramlar (2016), Modernist Estetik: Türkiye’de Sanat Sineması Tarihine Giriş 1896-2000 (2018) yayınlanmış kitapları arasındadır. Çeşitli yayınevlerinde ve Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film Koordinatörlüğü ve editörlük yapmıştır. 

EZEL AKAY

  Ezel Akay 1961’de Kastamonu’da doğmuştur. Bursa Erkek Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Villanova Üniversitesi’nde (ABD) öğrenim görmüştür. Asıl eğitimini ise BÜO’dan (BÜ Oyuncuları) aldığını belirtmiştir. Marangoz çıraklığından reklam yazarlığına birçok işe girip çıkmıştır. Üniversitelerde sinema üzerine dersler vermiştir. İFR Yapım Şirketi’nin kurucu ortağı olarak, 1800’den fazla reklam filminin yönetmenliğini yapmıştır. Neredesin Firuze (2004), Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006), 7 Kocalı Hürmüz (2010) ve F Tipi Film (Mektup Episodu 2012) filmlerinin yönetmenidir. Dört yönetmenle birlikte çektiği Küçük Kara Balıklar (2015) belgesel sinema filmidir. Birçok tiyatro oyununda, TV ve sinema filminde yönetmenlik ve oyunculuk yapmıştır. Ancak artık kendisine “film anlatıcısı” demekte ısrarlıdır. Halen yapımcılık ve yönetmenlik çalışmalarını sürdürmektedir. “İyimser, burcunu bilmeyen, ‘kendini iyi halden dışarda’ sayan, bir film setinde öleceğine inanan, memleketinin verdiği ilhama duacı bir ölümlü”dür.

 

 

 

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR