EMEK ÖDÜLLERİ

ZEKİ BAKSI

Zeki Baksı, 

 1950 yılında Kütahya’da dünyaya gelen Zeki Baksı, çalıştığı sinema salonlarında ustalarını kapı aralarından izleyerek makinistlik mesleğini öğrenir. İlk olarak 1968 yılında Kütahya Belediyesi’nin sinema salonunda makinist olarak çalışmaya başlar. Daha sonra Kütahya’da Dilek Sineması ve Zafer Sineması’nda görev yapar.

 1970 yılında askerlik için gittiği Ankara Etimesgut’ta da 15 ay sinema sorumlusu olarak çalışır. 1975 yılında geldiği Eskişehir’de, o zamanlar Akademi Çevre Eğitim Merkezi’ne (AKÇE) bağlı olan sinema salonunda makinist olarak göreve başlar. 1982 yılında, salonun Sinema Anadolu adıyla yeniden kurularak bugünlere ulaşmasına büyük katkılarda bulunur.

 1994 yılında Bilecik iline bağlı Söğüt Belediyesi’nin boş duran sinema salonunun işlev kazanmasını ister ve kendi girişimleriyle Söğüt halkını beyazperdeyle buluşturur. Zeki Baksı, 2002 yılında Anadolu Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi’nde uzun yıllar makinist olarak emek vermeye devam etmiştir. 

19. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR