RETABLO

Synopsis

  Retablo, Peruluların heykelle resim sanatlarını birleştirerek dinsel ya da mitsel öyküleri desenledikleri, geleneksel el sanatına verilen addır. Filmde, Peru’nun dağ eteğindeki bir köyde ailesiyle yaşayan 14 yaşındaki Segundo, babasının izinde ilerlemektedir. Kutu üzerine desenler işleyen genç Segundo, babasına saygı duymaktadır; ancak ailesinin mirasını taşımak zordur. Üstelik bu mirasın, kendisini yaşamının sonuna değin, dağda kalmasını gerektireceğini anlayarak kaygılanmaya başlar. Segundo, babasının yürek burkan bir sırrını tesadüfen öğrenince dindar,  tutucu köylülerin katı gerçekleriyle yüzleşecektir:  Babasıyla düşündüğünden daha derin bir bağının bulunduğunu açığa çıkaran gerçekler… 

  Sundance Uzun Metrajlı Film Programı Laboratuvarı’nda geliştirilen Retablo (2017), Londra Film Akademisi’nde öğrenim gören yönetmen Álvaro Delgado-Aparicio’nun, ilk uzun metrajlı filmidir. Aralarında 68. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin de bulunduğu birçok festivalden ödülle dönen film, 20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek. 

Yönetmen: Álvaro Delgado-Aparicio

Senaryo: Álvaro Delgado-Aparicio, Héctor Gálvez

Görüntü Yönetmeni: Mario Bassino

Kurgu: Eric Williams

Müzik: -

Oyuncular: Magaly Solier, Amiel Cayo, Junior Bejar Roca

Yapımcı: Enid Campos

Ödüller: 68. Berlin Uluslararası Film Festivali 2018: 14artı Gençlik Jürisi Jüri Özel Ödülü, L’Oréal Paris Teddy En İyi İlk Film Ödülü; 2018 Frameline San Francisco Uluslararası LGBTQ Film Festivali: En İyi Film, En İyi İlk Film; 16. Vancouver Latin Amerika Film Festivali: En İyi Uzun Metrajlı Film; 2018 Toronto Inside Out Lezbiyen ve Gay Film ve Video Festivali: En İyi İlk Film; 47. Molodist Kiev Uluslararası Film Festivali: En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film Ekümenik Jüri Ödülü.

Dağıtım: Heretic Outreach

İletişim: Christina Liapi

E-mail: christina@heretic.gr

-

FRAGMAN

YÖNETMEN

Álvaro Delgado-Aparicio

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR