CLIMAX

Synopsis

  Çarpıcı açılışıyla Climax (2018), dans çalışmalarının bir kış gecesinde sanrılarla dolu, irkiltici boyutlara ulaşmasını anlatır. 1990’lı yılların ortasında yirmi dansçı, gösterilerine çalışmak için, ormandaki eski bir yatılı okulda buluşurlar. Birbirlerini yeni yeni tanıyan dansçılar, üç gün boyunca hem çalışır hem de eğlenirler. Ayrılmadan önce, eğlenceli bir gece düzenlemeye karar verirler. İlerleyen saatlerde, kendinden geçen dansçılar, sıra dışı davranışlarda bulunurlar. Kimileri cennette zaman geçirdiğini, kimileri de cehenneme düştüğünü sanır. Filmde sevinçten karmaşaya hatta, kargaşaya dönüşen son gece, çarpıcı bir betimlemeyle gözler önüne seriliyor. 

  Irreversible (Dönüş Yok, 2018) filmiyle tanınan yönetmen Gaspar Noe, filmlerinin senaryolarını da kendisi yazıyor. Yönetmen, birçok filmindeki gibi, Climax filminde de doğumun ve ölümün tüm olağanüstülüklerine karşın, aralarında yer alan yaşam sürecindeki insanın, gelip geçici bir zevke mi odaklandığını sorguluyor. 

  Climax, ilk kez 71. Cannes Film Festivali’nde gösterildi. Yönetmenlerin 15 Günü (Quinzaine) Film Günleri’nde Sinema Sanatı Ödülü’nü kazandı.

Yönetmen: Gaspar Noe

Senaryo: Gaspar Noe

Görüntü Yönetmeni: Benoit Debie

Kurgu: Dens Bedlow, Gaspar Noe

Müzik: -

Oyuncular: Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Kiddy Smile, Giselle Palmer, Gajan Maull ,Taylor Kastle, Sharleen Temple, Lea Vlamos, Alaia Alsafir

Yapımcı: Edouard Weil, Vincent Maraval, Brahim Chioua

Ödüller: 71. Cannes Film Festivali: Yönetmenlerin 15 Günü Sinema Sanatı Ödülü; 18. Neuchatel Uluslararası Fantastik Film Festivali: En İyi Film; 51. Sitges Katalonya Uluslararası Film Festivali: En İyi Film.

Dağıtım: Bir Film

İletişim: Kemal Ural

E-mail: kemal.ural@birfilm.com

-

FRAGMAN

YÖNETMEN

Gaspar Noe

20. EFF ONUR ÖDÜLLERİ

SOSYAL AĞLAR